Aké schody potrebujem

Aké schody potrebujem

Keďže schodisko je často jediným komunikačným priestorom medzi dvoma podlažiami, mala by sa mu venovať dostatočná pozornosť. Už pri projektovaní domu by priestor pre schodisko mal byť dostatočne veľký, aby schodisko mohlo byť čo najpohodlnejšie. Priestorovo úsporné schodiská často lákajú svojimi malými rozmery. Tak ako u všetkého, platí niečo za niečo aj v tomto prípade. Čiže ušetrený priestor je na úkor pohodlnosti schodiska. Keďže výmena schodiska je veľmi náročná hlavne keď je dom už obývaný, malo by byť schodisko navrhnuté a vyrobené na celú životnosť domu. Musí spĺňať všetky potreby užívateľov, dizajnovo prepracované s dostatočne tuhou konštrukciou. Samozrejme, že musí spĺňať všetky normy, aby bola dodržaná bezpečnosť a nenastali problémy pri kolaudácii.

Vo všeobecnosti sa považujú samonosné schodiska výhodnejšie oproti železobetónovým či oceľovým konštrukciám, ktoré sa následne obkladajú. Až 95% železobetónových a oceľových konštrukcií má zlú geometriu. Hlavne prechod zákrutou, kde sú rozvinuté stupne často zle navrhnuté a pri prechode zákrutou vás vytlačí do rohu. Tiež veľmi často sa zabúda na hrúbku obkladu, ktorá na konštrukciu pribudne a potom je problém, že výška podlaha - prvý schod je veľmi vysoká a naopak výška podlaha - posledný schod zase nižšia oproti ostatným výškam stupňov. Alebo sa počas stavby stane, že sa musí poter spraviť inej hrúbky ako sa pôvodne počítalo. Všetky tieto chyby sa potom musia riešiť odsekávaním, v lepšom prípade dobetónovaním, čo zbytočne navyšuje cenu schodiska a spôsobuje tiež nemalé zdržanie. Preto samonosné schodiská ak sú správne navrhnuté odborníkom tieto problémy odbúravajú a okrem iného aj skracujú dobu montáže na polovicu. A navyše je samonosné schodisko výhodnejšie aj z ekonomického hľadiska. Ak zrátate cenu nosnej konštrukcie, obkladu a zábradlia, prídete k sume, ktorá je vo väčšine prípadov minimálne o 5% vyššia ako kompletná dodávka samonosného schodiska. Nehovoriac o ďalších výhodách samonosných schodísk ako je možnosť robiť rôzne ozdobné nástupy, použiť ohýbané prvky, čistotu detailov, pevnosť schodiska a vzdušnosť, ktorú často krát zákazníci požadujú. Navyše pred samotnou realizáciou samonosného schodiska sa zákazníkovi zašle na schválenie 3D vizualizácia schodiska na schválenie.

Samozrejme, že sú aj prípady kedy je železobetónová či oceľová konštrukcia výhodnejšia. Pre tieto prípady poskytujeme systém obkladov, ktorými sa dajú elegantne obložiť aj nosné konštrukcie schodísk.