Obklady

Obklady ktoré možeme použiť:

Kedy sa používa obklad schodov?

Sú prípady keď je potrebne aby schodisko malo železobetónovú, alebo oceľovú konštrukciu. Často to býva z predsudkov z drevenej konštrukcie, alebo z dôvodu dizajnu. Treba však už pri projektovaní a stavbe domu rátať s hrúbkou obkladu, ktorá bude na samotnej konštrukcii schodiska. Ak sa toto zanedbá bude prvý schod od podlahy vyšší ako ostatne a posledný schod oproti podlahe naopak zase nižší. A to je nepríjemné a nebezpečné pri chôdzi po schodisku. Pri železobetónovej konštrukcií schodiska sa dá ešte výška upraviť dodatočným odsekaním stupňov, ale na oceľovej konštrukcii je to komplikovanejšie. Navyše všetky tieto prace najviac zbytočne zvyšujú náklady. Takisto si musí staviteľ konštrukcie schodiska dať pozor na správne rozvrhnutie stupňov v zákrute a správne vypočítanú výšku a šírku stupňa.Obklady schodísk

Sú samostatnou kapitolou, kde sa obkladom nástupnic a podstupníc zakrýva či už železobetónová alebo oceľová konštrukcia.

Pri realizácii podkladanej, nosnej konštrukcii treba však dbať na jej správne prevedenie. Hlavne na správnu výšku, šírku stupňa a na správny prechod zákrutou. Treba aj počítať z hrúbkou obkladu, ktorý bude na nosnej konštrukcii. Vo veľa prípadoch sa na tieto okolnosti zabúda a schodisko sa potom musí prácne a nákladne prerábať.

Zle spravená geometria môže urobiť schodisko nepohodlným až dokonca nebezpečným. Zvlášť sa to prejavuje v prechode zákrutou. Výberom vhodných prvkov sa dá obklad schodiska pekne zladiť s ostatným interiérom a prispieť k celkovému dotvoreniu bytu.

Porovnanie obkladových materialov

Drevo

Najlepší materiál na obklad schodiska sa javí drevo. Je prijemne na dotyk, pri sedení nechladí. Deti často využívajú schodisko aj na hry a pritom na schodoch sedia. Ale čo je hlavné, na drevenom obklade sú predne aj bočné hrany nástupnic aj podstupníc upravene a môžu sa doň spraviť drážky pre podstupnice.

Dlažba

Pri obklade schodiska dlažbou často prichádzalo k úrazom, keďže hrany stupňov sú ostré. Zákazník, ktorému sme obkladali schodisko drevom mal niekoľko rokov schodisko obložené dlažbou. Po niekoľkých úrazoch, keď si prerazil pätu na ostrých hranách, sa rozhodol nakoniec schody obložiť drevom. Pripadne pri náhodnom pošmyknutí, alebo páde na schodisku sú dôsledky pádu horšie ako pri obklade drevom.

Parkety

Niekto sa rozhodne oblozit schodisko parketami, lebo ho zlaka na prvy pohlad nizsia cena tohto riesenia. Neuvedomi si vsak, ze parketa je vyrobena na pouzivanie na rovnych plochach a nema pohladove hrany. Zakaznik je casto nemilo prekvapeny po dokonceni obkladu takehoto schodiska, ked zbada, ze vsetky viditelne hrany su prekryte listami, ktore nie su esteticke a casom sa zacnu odlepovat.

Aké schody potrebujem?

Keďže schodisko je často jediným komunikačným priestorom medzi dvoma podlažiami, mala by sa mu venovať dostatočná pozornosť...

Dozvedieť sa viac
Priebeh realizacie a spôsob dodávky schodiska

Pri riešení Vášho schodiska nás môžete kontaktovať cez kontaktný formulár na našej stránke, alebo osobne v našej kancelárií. Vypočujeme si Vaše predstavy, očakávania a navrhneme riešenia, na ktoré Vám vypracujeme cenovú ponuku...

Dozvedieť sa viac